В съвременния свят много хора смятат, че всички неща около тях винаги са съществували. Но истината е, че всеки артикул от нашия бит си има своя история, свързана с появата му, развитието, употребата. Вече е възможно да купувате спално бельо без да излизате от дома си. Всичко, което трябва да направите, е да изберете онлайн магазин за спално бельо, да посочите необходимия размер, да решите какъв вид материал при изработката му е подходящ за вас - кадифе, поплин, сатен. Изберете красиво спално бельо, поръчайте го и получете желания домашен текстил от нашия магазин.
Но ако се върнете в древните времена, ще се изненадате, че хората са живели без такива необходими неща като спално бельо и дори не са си представяли, че в бъдеще ще го има в такова голямо разнообразие. Спалното бельо е основен атрибут на всеки дом и е невъзможно да си представим съвременния живот без него. Но през XVIII век то е достъпно само за богатите семейства и се смята за голяма ценност и символ на богатство.
Известно е, че първото ленено платно е изобретено в Древен Рим. Първите жители на града спят върху слама , вълна или меки животински кожи. След това се появяват по-модерни и по-удобни дюшеци (доста далеч от удобството на съвременните матраци), а едва по-късно е изобретено истинското спално бельо. Декорациите върху спалното бельо включват изображения на зрели плодове, цветя и орнаменти. Първото бельо е изработено от естествена коприна и кадифе.
Причината да са толкова популярни е проста: те са меки за тялото и хората обичат да спят върху тях. Не всеки знае, че съвременната завивка е била масово произвеждана едва след войната. През този период броят на елементите в един спален комплект намалява. Вместо скъпите камбрик и дамаска, от които се шиели подобни изделия, започва да се използва по-практичното калико. На мода идват ярките цветове и шарки, които заместват стереотипните бели калъфки за възглавници, чаршафи и завивки, разпространени в цял свят.
Съвременната форма на спалното бельо е изобретена през XV век. По това време белият лен е бил популярен в Европа; той е шит на ръка от опитни занаятчии и тези продукти са били високо ценени. Те са се предавали от поколение на поколение и са били собственост само на богати хора.
Сръчните майстори създават модели с: дантели, бродерии, всякакви рисунки. Върху тези комплекти често се бродират монограми и гербове, както и елементи, свързани с природата или ежедневието. През XVII в. бельото започва да се изработва от лен и коприна. Всяка богата къща трябва да има свое собствено бельо със символите на семейството. Често завивките са бродирани с образа на слънцето, което е било почитано в езичеството, някои символи на водната стихия и други езически атрибути. Ако е трябвало да се използва за подарък на сватба, на бельото са били изобразявани фигури на хора.
През XVI век е трябвало да се усвои изкуството да се застила леглото. То трябва да има 3 чаршафа и 6 калъфки за възглавници, които да се поставят върху възглавници с различни размери. Първо се слага долен ленен чаршаф, после горен ленен чаршаф и накрая юрган. Възглавниците са подредени в красива пирамидална форма. Спалното бельо е донесено от Холандия, то е рядкост, а в онези дни традицията да се събира комплект спално бельо за зестрата на булката е широко разпространена.
Съществува такова нещо като култура на съня и в различните страни се спи по различен начин. В Италия използвали отделно завивки и сгъваеми чаршафи. В някой страни дълго време възглавниците са се заменяли с торби от слама в селските семейства. Това продължава до края на XIX и началото на XX век. Тогава истинската възглавница се е смятала за голям лукс, който може да се види само в богатите семейства. Когато се появяват за първи път, те изобщо не са предназначени за удобен сън, а само за да не се разваля сложната прическа през нощта. Приличат на огънати дъски със специална стойка. Трудно е да си представим, но такива възглавници са били използвани до началото на XIX век в Япония. В Китай те са били изработвани от камък или порцелан. Съвременният човек е учуден как се спи на такава възглавница, но тогава това се е смятало за нормално.
Както във всички области, така и в областта на спалното бельо има свои собствени модни тенденции, които се променят с времето и са интересни за наблюдение. Популярни модни къщи във Франция и Италия неведнъж са създавали свои колекции спално бельо. Днес в различните страни са популярни различни материали и модели. В европейските страни спалното бельо основно се изработва от сатен и калико, в Англия - от лен, а в Америка - от поплин.
Покупката на спално бельо днес не е проблем. Достатъчно е да посетите магазините на Нани хоум или нашия онлайн магазин и ще ви бъде предложена широка гама от спално бельо в различни размери, десени, изработено от високо качествени материали.