Преди да преминем към въпроса за почистването на матрака, ще поговорим за видовете замърсявания на матрака, които се срещат най-често.
Най-големият проблем при почистването на матраци е, че по правило петната върху матрака са почти незаличими. Обикновено има следи от урина, кръв и пот, а нерядко матраците се заливат и с напитки. Най-големите проблеми обаче често се дължат на петна, получени в резултат на предишни неуспешни почиствания.
Микроорганизмите, които се чувстват като у дома си в матрака, също са проблем. Те се хранят най-добре с екскременти и кожни люспи, а идеалната среда за тях е влажната. Поради тази причина те често са много активни.
Редица експерти посочват, че матракът обикновено се почиства само когато ситуацията стане критична и е по-лесно да се купи нов матрак, отколкото да се почисти старият.
Ако ситуацията стане критична, по-голямата част от собствениците на матраци се опитват да я разрешат сами. За щастие, винаги е на разположение вездесъщият интернет, който буквално изобилства от "полезни" съвети. Някои съветват да се използва пяна за почистване на килим, други рекламират препарат за съдове или автомобили, а трети казват, че най-доброто решение е да се използва ръчна прахосмукачка или да се покрият петната със сода за хляб. Най-често единственият резултат от следването на подобни съвети е безнадеждно съсипан матрак.
Първият проблем е, че просто не е възможно детергентът да се отмие напълно на ръка. Освен това, този остатък може да окаже отрицателно въздействие върху човек, страдащ от алергии или астма, тъй като той вдишва прах, смесен с химическия агент. Между другото, кожните обриви в никакъв случай не са изолиран случай - те често се причиняват от перилни препарати или почистващи препарати.
Също така, поради самопочистването, върху матрака може да се появи доста голямо кафяво петно, причинено от танина, който излиза на повърхността. За да ви успокоим веднага, това вещество е стопроцентово безвредно за спящия, но видът му е наистина плашещ.
Понякога собствениците на матраци се сблъскват с проблеми, като например ръждиви петна (от пружини), избелели от детергент или почистени участъци от повърхността.
Последното и най-лошото от всичко, което може да се случи на матрака след почистване у дома, е образуването на мухъл и загниване. И това е трагично, защото дори най-качественото професионално почистване не може да отстрани тези последици.
Чистачите на матраци имат няколко професионални тайни, които обаче не са толкова сложни. Първата е изборът на подходящи перилни препарати. Те трябва да съдържат вещества, които предотвратяват просмукването на танина, и съставки с антисептични свойства. Те не само почистват правилно матрака, но и предотвратяват загниването и оцветяването на материалите. Естествено, не е достатъчно да се използва само един продукт. По-често се използват няколко вещества едновременно, като количеството им може да достигне десет, в зависимост от характеристиките на матрака.
Използваната техника също е важна. Матраците не се перат ръчно, а със специално оборудване, което перфектно отстранява петната и препаратите и изсушава продуктите.
Както виждате, много по-ефективно е да дадете матрака за почистване на специалист, отколкото да се опитвате да решите проблема у дома. Да, почистването не е евтино, но резултатът от самопочистване е повече от съмнителен. Резултатът от "самолечението" може да доведе до необходимостта от закупуване на нов матрак.