Въпреки че днес не можем да си представим живота без възглавници, първоначално те са били използвани само от богатите. Първите възглавници са открити в древноегипетските пирамиди.
Възглавниците са измислени от египтяните, за да не си развалят сложните прически по време на сън. Тогава те представлявали извита дъска поставена на стойка. Върху възглавниците започнали да изобразяват богове, които предпазвали спящия от тъмните сили. До XIX век дървените възглавници са широко разпространени и в Япония. Традиционно китайските възглавници се изработвали от камък, порцелан или метал. Те също били с твърди подпори с правоъгълна форма.
Първите меки възглавници се появяват в Гърция. Тук комфортът е бил по-ценен и нямат връзка с египетските възглавници. Леглото е било култов предмет за гърците, които прекарвали по-голямата част от деня си на него. Ето защо в Гърция са изобретени подплатените матраци и възглавници. Нарастващото усъвършенстване на техниките на боядисване и шиене води до превръщането на възглавницата в предмет на изкуството; богато украсените възглавници стават скъпа стока.
През V век пр.н.е. всеки заможен грък имал възглавница. Размерът и бил различен, според предпочитанията на собственика. Те се пълнили с животински косми, трева, пух и птичи пера. Обвивката е изработена от кожа или плат и може да има правоъгълна или квадратна форма.
В Древен Рим на възглавниците първоначално се гледало с подозрение. Но римляните скоро започнали да ги ценят, особено пухените, които се изработвали от гъши пух. Често военните началници освобождавали подчинените си от военна служба и ги изпращали да осигуряват пух за възглавниците.
Тогава се е смятало, че възглавниците имат магически ефект. Нерон например поставял гривната си от змийска кожа под възглавницата си, за да подобри съня си. Октавиан Август искал да има римска патрицианска възглавница. Легендата разказва, че Император Август поръчвал възглавница на длъжниците, за да види как човек с много дългове може да спи спокойно.
Но има и положителни истории, свързани с възглавници. Индийските възглавници помогнали на великия Буда да възстанови здравето си. Той бил отслабнал от глад и самоизтезания и лежал на земята едва жив. Изведнъж доловил прекрасния аромат на листата от близкото дърво. Буда станал от земята и напълнил една торба с тези листа. Така се получила възглавница, която той сложил под главата си и заспал. След като се събудил на тази чудодейна възглавница, Буда се почувствал по-добре и зареден с енергия продължил пътуването си.
В арабските страни възглавниците са много популярни. Къщите на султаните се украсявали с бродирани, рисувани възглавници с пискюли и ресни. Богато бродираните и украсени възглавници са били знак за благосъстоянието на собственика.
През Средновековието се използват специални малки подложки под краката, които ги предпазвали от студа. Замъците са с каменни подове и отоплението не можело да затопли големи помещения при ниски температури. Ето защо в онези времена подложките за крака стават популярни. По това време започват да се използват възглавници за молитва, които се поставят под коленете по време на дълги молитви. Разпространени са били и възглавници за езда, които са омекотявали седлата на конете.
В някои европейски страни съществувал забавен обичай. Женените мъже слагали малка брадва под възглавницата си, преди да си легнат. Вярвало се е, че ако кажеш на жена си "Роди момче" през нощта, непременно след време ще се появи мъжки наследник.
На коледните празници във възглавниците се криели елхови клонки, които носели късмет и помагали за сбъдването на мечтите. Много гадания са свързани с възглавници. Например момичетата поставяли клонка от метла под възглавницата, за да разберат името на годеника си.
Бродираните възглавнички винаги са били част от зестрата. По-късно се появяват и декоративни възглавнички. Бедните, използвали напълнени със сено и конски косми възглавници, а богатите от пух и пера, които се считали за лукс.
През XIX в. немският лекар Щайнер изказва категорично мнение, относно някой видове възглавници. В книгата си "Леглото" той твърди, че възглавниците от пера започват да разпространяват тежка миризма, когато има дори малко влажност. Това е така, защото заедно с перата във възглавницата има частици месо и мас, както и птича кожа, които остават върху перата, когато се издърпат от птиците, тези частици лесно се разлагат и са много вредни.
Учените са изследвали съдържанието на възглавниците и са установили, че в техните пълнежи от пера живеят повече от десет вида паразитни микроорганизми, някои от които причиняват алергична астма. Затова, ако спите на възглавници от пера, сушете ги по-често на слънце и ги сменяйте веднъж годишно. Още по-добре е да смените възглавницата с пера с възглавница с друг пълнеж.
Може би сте забелязали, че новата възглавница с пера е по-лека от старата. Когато от птиците се изскубват перата с помощта на автоматика, в основата им остават парченца тъкан, с които акарите могат да се хранят в продължение на години. Но най-лошите от всичко са праховите акари.
След това откритие в Европа започва да се използва пухът от водоплаващи гъски. Пухът се пречиства по специален начин, но въпреки това възглавниците с гъши пух не отговарят на санитарните стандарти. След това се появяват възглавници с пенопласт. Но и тези възглавници имат своите недостатъци. В средата на 20-те години на миналия век химиците синтезират изкуствено влакно. При допир е невъзможно да се различи от пух. Възглавницата от изкуствени влакна запазва формата си, не абсорбира потта, лесно се пере в пералня и се суши.
Вече има и възглавници с влакна от формован пух, които са дишащи, с оптимизиран въздухопоток във вътрешността, с цел предпазване от влага.
По време на индустриалната революция производството на декоративни тъкани и възглавници става масово. Много от тях се превръщат в сувенири, които се предлагат на туристите.
Преминала през много модификации, запазила много митове за себе си, днес възглавницата е артикул без който не можем. Съвременните производители ни предлагат огромно разнообразие от модели съобразени с последните изисквания за удобен и спокоен сън.
В днешно време съществува широка гама от възглавници, от които може да избирате, за да си осигурите здравословен сън. Разгледайте нашите предложения онлайн или в някой от магазините ни в страната.