Експертите са съгласни, че добрият нощен сън е от съществено значение за физическото и психическото здраве на човека. Един от начините да се настроите за здравословен сън е да подобрите атмосферата в спалнята, като закупите правилното спално бельо и подходящ матрак. Това важи и за избора на възглавница за сън, включително и за навременната й подмяна, така че да осигури правилната опора на тялото ви.
Тъй като прекарваме толкова много часове в леглото с глави, отпуснати върху възглавниците, важно е да внимаваме за качеството и чистотата им. Нередовната смяна на възглавницата причинява алергични реакции, болки във врата и гърба.
Повечето експерти препоръчват смяна на възглавниците на всеки 2-3 години. Понякога и по-често. Този период ще ви позволи да поддържате всички функции и чистотата на възглавницата. Също така е важно да се грижите правилно и за вашето спално бельо, за да запазите издръжливостта му и да предотвратите алергични реакции.
Ето един лесен начин да разберете кога е време да смените възглавницата си за сън. Ако се събудите с болки във врата или не намерите удобна позиция, докато спите, това може да означава, че възглавницата ви е загубила формата си и вече не осигурява необходимата опора. Както и при матрака, струва си да смените възглавницата си, ако започне да провисва или да се „слепва“. Помислете за закупуване на нова възглавница, когато жълтите петна вече са трудни за обработка и алергиите ви измъчват през нощта.
Някои пълнежи за възглавници са по-издръжливи от други. Например, експлоатационният живот на полиестерна възглавница не надвишава 1 година, а латексова възглавница или възглавница с кори от елда ще издържи 3 години или повече. Качеството на покритието също влияе върху живота на артикула. Възглавниците, ушити от висококачествени и естествени материали, могат да се сменят по-рядко.
Почиствайте калъфката си и я перете редовно, за да защитите възглавницата си и да удължите живота й.
Честата смяна може да изглежда странно, но износените възглавници могат да причинят алергични реакции и да допринесат за болка във врата, мускулите и дори главоболие.
Старата възглавница може да натрупа алергени като акари, гъбички, мухъл и пърхот .косми от домашни любимци. Сънят около тези алергени причинява хрема, запушване на носа, а в по-тежки случаи сърбеж по кожата и дразнене на очите, което сериозно влошава качеството на съня. Редовната смяна на възглавницата или инвестирането в качествени хипоалергенни опции помага за предотвратяване на алергии.
Крем за лице, масло за коса, пот, слюнки и други замърсявания могат да проникнат през калъфката или дори върху пълнежа. От това по възглавницата се появяват жълти петна и тя се замърсява. Тези вещества могат дори да запушат порите и да причинят алергия или пъпки при хора с чувствителна кожа. Честото пране на калъфката с мек препарат и редовната смяна на възглавницата ще намали риска от замърсяване и дразнене на кожата.
Може би най-важното свойство на възглавницата е да поддържа врата и главата по време на сън, да облекчава мускулното напрежение и да поддържа гръбначния стълб в правилна позиция. Увисналата и смачкана възглавница с времето, вместо подходяща опора, може да причини болка и чувство на слабост след сън. Ако възглавницата ви е загубила формата си и вече не поддържа тялото в правилната позиция, време е да я смените. Потупването и „разклащането“ на възглавницата в тази ситуация вече няма да помогне.
Смяната на възглавницата е проблематична за някои хора, навикът за ползване на удобен предмет за сън може да бъде по-силен дори от грижата за здравето. За да не нарушаваме качеството на съня и да не се отделяме дълги години от любимата възглавница, освен редовното почистване, трябва да се прилагат и други мерки за нейното запазване.
В замяна на грижа и поддържане на чистота, възглавницата ще ви даде спокоен сън, страхотна почивка, добро настроение. Но вашата нощна "приятелка" няма да има нищо против, ако е време да я смените. Истинските приятели искат само най-доброто за нас!