Влагате много мисъл и усилия в избора на матрак и е естествено да се запитате какви стъпки можете да предприемете, за да сте сигурни, че инвестицията ви се е изплатила.
Спазването на някои основни препоръки за грижа за матрака, като например редовното му почистване и използването на поддържаща основа, може да ви помогне да спите по-комфортно. Редовната поддръжка на матрака може също така да помогне на матрака ви да издържи по-дълго, като го предпази от ненужно износване. Грижата за матрака е сравнително проста, но е полезно да имате ясна представа за това какво е необходимо.
Ако се замислите за правилната поддръжка на матрака, това може да ви помогне да изкарате повече години с него .. Грижата за матрака включва да знаете кога да го завъртите или обърнете , да се уверите, че матракът ви има подходяща опора, и да почиствате матрака си постоянно, за да го изчистите от алергени и други замърсители. Честата смяна на чаршафите и използването на протектор за матрак също могат да помогнат за поддържане на повърхността за сън чиста и неповредена.
Нормално е матракът да започне да провисва или да се появят трайни вдлъбнатини на местата, където обикновено спите. За да се разчупи равномерно повърхността за сън и да се избегне една част от леглото да стане по-мека от останалите, повечето производители препоръчват редовно да въртите матрака от главата до краката.
Матраците от мемори пяна, латекс и по-новите матраци с пружини трябва да се въртят на всеки 6 до 12 месеца, докато по-старите матраци с пружини трябва да се въртят на всеки 2 до 6 месеца. Някои матраци не трябва да се въртят. Например, ротацията на матрак със зонален дизайн може да доведе до това, че матракът ще бъде по-малко удобен и поддържащ.
Повечето по-стари пружинни матраци се характеризират с минимални комфортни слоеве, което означава, че двете страни на леглото са със сходно усещане. Този симетричен дизайн позволяваше на спящите да обръщат матрака в допълнение към въртенето му. Съвременните матраци обаче обикновено са проектирани с по-мека комфортна част отгоре и по-твърдо поддържащо ядро отдолу. Тези матраци не трябва да се обръщат.
Съществуват изключения от това правило, като някои производители предлагат матраци с възможност за обръщане. Не забравяйте да проверите препоръките на производителя за завъртане и обръщане.
Прането на чаршафите и спалното бельо е важно по хигиенни причини, а също така може да помогне за предпазване на матрака от преждевременно увреждане.
В чаршафите, одеялата и калъфките за възглавници по естествен начин се натрупват пот, телесни масла и други замърсявания, които могат постепенно да проникнат в матрака, ако не се сменя редовно спалното бельо. То също така привлича прахови акари и други алергени, които могат да нарушат съня на хората с алергии.
По принцип трябва да перете чаршафите и калъфките за възглавници поне веднъж седмично или по-често, ако домашните ви любимци спят с вас. Тези, които живеят в по-топъл климат, или имат сезонни алергии също може да се наложи да перат спалното бельо по-често.
Елементите, които не влизат в близък контакт със спящия, могат да се перат по-рядко. Трябва да перете завивките веднъж или два пъти месечно, одеялата – на всеки 2 до 3 месеца, а вложки за възглавници – на всеки 4 до 6 месеца, в зависимост от вида на възглавницата. Проверете препоръките на производителя за начина на пране на спалното бельо.
Протекторът за матрак се поставя върху матрака под чаршафа. Протекторите за матраци са проектирани като бариера, която предпазва матрака от проникване на мръсотия, пот, прахови акари, влага и други замърсители. Повечето протектори за матраци могат да се перат в пералня.
По-голямата част от протекторите за матраци са непромокаеми или водоустойчиви, предназначени да предотвратят попадането на разливи или телесни течности върху матрака. Запазвайки матрака сух, водоустойчивият протектор за матрак може да помогне и за предотвратяване на развитието на мухъл и плесен. Производителите продават и калъфи за матраци, които образуват уплътнение около всичките шест страни на матрака, за да го предпазят.
Протекторите за матраци се различават от подложките за матраци или топерите за матраци. Основната цел на протектора за матрак е да го запази чист, докато подложките за матрак добавят слой, а топерите за матрак регулират твърдостта на матрака. Макар че подложките и топерите не са предназначени за защита, те все пак могат да помогнат за намаляване на износването.
Почти всички гаранции за матраци съдържат клауза, която отменя гаранцията, ако матракът е замърсен. По този начин протекторите за матраци не само защитават от разливи и петна, но и могат косвено да удължат живота на матрака, като поддържат гаранционното покритие.
Матраците трябва да бъдат съчетани със солидна основа, за да се предотврати неравномерното разпределение на теглото, което може да доведе до неправилно разположение на тялото и потенциално да повреди матрака.
В допълнение към прането на спалното бельо, може да помислите за почистване на матрака си на всеки 6 месеца. Консултирайте се с производителя на матрака, за да разберете как най-добре да го поддържате чист, тъй като всеки модел има специфични инструкции за грижа. За повечето матраци потребителите могат да следват някои общи насоки:
За да поддържате матрака си чист, първата стъпка е да свалите и изперете всички постелки, включително чаршафи, калъфки за възглавници и одеяла. Ако матракът е със сваляща се калъфка, може да изперете и нея.
Когато леглото е свободно, можете да използвате приставката за тапицерия на прахосмукачката, за да почистите с нея повърхността и страните на матрака. Забършете всички петна с нежен почистващ препарат и чиста кърпа, потопена в студена вода. Внимавайте матракът да не се намокри прекалено, особено ако е от мемори пяна или пенополиуретан.
Оставете матрака да изсъхне и след това нанесете сода за хляб върху повърхността му , за да попие всички задържащи се миризми. Дайте ѝ няколко часа, за да попие напълно, след което изсмучете содата с прахосмукачка, като използвате приставката за тапицерия. Повторете процеса и от другата страна.
В допълнение към рутинната поддръжка, може да се наложи да почистите матрака си, ако разлеете нещо или претърпи друг вид инцидент. Почистването на матрака веднага ще помогне за предотвратяване на проникването на петното във влакната му. В зависимост от вида на петното можете да използвате сапун, оцет, разтвор на водороден пероксид или ензимен почистващ препарат.
Ако използвате протектор за матрак, може да се разминете с по-рядко почистване на матрака.
Дори и да се грижите много добре за него, матракът ви в крайна сметка ще трябва да бъде сменен. Средната продължителност на живота на един матрак е между 7 и 10 години, преди да загуби своите поддържащи и облекчаващи натиска способности.
Латексовите матраци обикновено имат най-дълъг живот – средно от 7,5 до 8,5 години., матраците от пяна – между 6 и 7 години, а хибридните матраци – от 6,5 до 7,5 години. Тези цифри обаче могат да варират значително в зависимост от качеството на материала и дизайна, позицията и типа тяло на спящия, както и от рутинната поддръжка.
Предпочитаната позиция за спане и типът на тялото ви оказват влияние върху начина, по който теглото ви се разпределя върху матрака. Например хората, които спят настрани, могат да забележат, че матракът им се износва по-бързо в областта на раменете и бедрата, а спящите с тегло над 150 килограма могат да забележат преждевременно провисване на матрака си.
Рутинното почистване на леглата, въртенето на матрака и премахването на праха и мръсотията обикновено удължават живота му. Също така е наложително да използвате матрака с подходяща основа.
Ако използвате матрака си от няколко години, може да се запитате дали не е време да го смените. Събуждането с болка или скованост, обръщането през нощта или това, че не се чувствате отпочинали, когато се събудите, са сигнали, че може би е време да помислите за нов матрак.
Подмяната на матрака си заслужава заради вашия сън и за цялостното качество на живот ви. Това обаче може да бъде и скъпа инвестиция. Въпреки че не е трайно решение, добавянето на топ матрак може да ви позволи да спите на матрака малко по-дълго, преди да се наложи да купувате нов.