Мебелите трябва да се поддържат редовно, за да запазят първоначалния си вид дълго време. Те са податливи на много фактори: промени в температурата и влажността, пряка слънчева светлина, механични повреди и др. Например във влажни помещения може да се замърсят или да се покрият с малки пукнатини, в помещения с висока температура и сухота може да се напука лакираната повърхност, а пряката слънчева светлина води до стареене на лака.
За да предотвратите всичко това, трябва да се грижите добре за мебелите си. Има няколко общи правила, които ще ви помогнат да удължите техния живот:
Всеки тип повърхност изисква различна грижа.
Предпазвайте фурнированите си мебели от горещи или студени предмети, които могат да бъдат поставени върху повърхността им. Използвайте поставки за съдове, покривки за маса и др., за да предотвратите надраскване на мебелите. Избягвайте продължително излагане на слънчева светлина. Повърхността на фурнира трябва редовно да се избърсва с леко влажна памучна кърпа, за да не се образува слой прах, който за някой хора е опасен алерген.
Можете да използвате и специални препарати за фурнировани мебели и мебели от масивна дървесина, които ще запазят външния им вид и ще ги направят по-устойчиви към натрупването на прах. Не забравяйте да избършете повърхността до сухо с мека памучна кърпа, ако върху нея е изсипана течност. Никога не използвайте твърди гъби, когато почиствате този тип мебели.
МДФ е производно на дървесина с висока плътност и устойчивост на влага. Това означава, че по отношение на своята екологичност тези фасади не отстъпват на естественото масивно дърво. А модерните покрития правят MDF лесен за поддръжка. Такива мебели могат да се избърсват и обработват с различни почистващи препарати без особени противопоказания (стига да не съдържат хлор). Единственото изключение е MDF с лакирана повърхност. Гланцираната повърхност, както и всяка друга лакирана или полирана повърхност, не понася гранулни препарати и четки. Всеки почистващ и полиращ препарат на сапунена основа е подходящ. MDF се използва в повечето производства на гардероби, маси, легла и др.
Лакираните мебели трябва да се почистват редовно със специален полиращ препарат на восъчна основа, за да запазят красивия си външен вид и да се предотврати натрупването на влага и прах по повърхността. Трябва да се използва суха, мека кърпа. Не използвайте твърди гъби, когато почиствате лакирани мебели.
За да запазите външния вид на кожените мебели, трябва от време на време да ги избърсвате с мека, леко влажна кърпа. Ако е необходимо, можете да използвате специален препарат за почистване на кожа.
Не забравяйте, че кожените мебели са чувствителни към температурата и затова никога не трябва да се сушат например със сешоар.
За да запазите чисто новия вид на меката мебел възможно най-дълго, е важно периодично да почиствате покритието с влажна гъба. Ако забележите петна, използвайте мека четка, за да ги отстраните, и само в изключителни случаи използвайте мек сапунен разтвор. Не забравяйте обаче, че трябва да внимавате да не разлеете вода върху дивана или стола, тъй като това може да доведе до появата на петна.
Трябва да се избягват продукти с абразивни или корозивни свойства, както и гъби покрити с метални влакна. Полирането на повърхността с мека, суха кърпа ще ѝ придаде впечатляващ блясък.
Стъклените и огледалните повърхности са много крехки и могат лесно да се счупят при удар. Трябва да се използват специални препарати за почистване на стъкло. Не използвайте продукти, които могат да бъдат абразивни, или почистващи гъби с метални влакна. Стъклото често се използва за придаване на лекота на големи рафтове, маси за хранене.
Правилната грижа за мебелите в дома е гаранция, че ще ги ползвате дълго време, запазвайки техния блясък и стил.